2014. szeptember 22., hétfő

Nowa Hutáról, az Isteni Irgalmasság Szentélyéről és az egyetemről

Szent Mihály útján ide is berontott az ősz. Lehűlt az idő, színes falevelek hullnak a fákról. Szerencsére csak a hétvégén kezdett esni, és nem is annyit, mint otthon. Így a múlt héten még élveztük a jó időt, minden délutánra megszabadultam a reggeli pulcsitól, dzsekitől, igazi vénasszonyok nyara volt.

Kihasználva a szép napsütést egyik délután elzarándokoltam az Isteni Irgalmasság Szentélyéhez. Voltám már ott párszor, de úgy gondoltam, még utoljára elmegyek. A bazilika, mely kitűnik tornyával és egyedi alakjával később épült, mint a mellette álló zárda és kápolna, ahol Szent Fausztina élt és ahol a híres Irgalmas Jézus kép is található. A hely, mára nagy zarándokhely lett, Fausztina celláját meg lehet nézni, kegytárgyboltok vannak a bazilika sarkában és nem messze innét épül a II. János Pál pápa centrum. A bazilikát még a szent pápa is látta, hatalmas épület, modern, és nagyon szép. Gyönyörű üvegablaka van, és egy nagy torony áll a bejárat előtt, amire fel is lehet menni. Ezt a tornyot látom minden nap a villamosról. A templom alatt pedig több kisebb kápolna is van. Számomra a legfontosabb természetesen a magyar kápolna volt. Erdő Péter szentelte fel a mozaikkal kirakott termet. A falon híres magyar és lengyel szentek (pl. Árpád-háziak), boldogok (Salkaházi Sára) és szentként tisztelt (Mindszenty bíboros) emberek mozaikból kirakott képei tekintenek le a látogatókra. Különösen érdekes, hogy mikor elkészült a mozaik Salkaházi Sára még nem  volt boldog ( mármint már biztosan az volt, csak még nem avatta azzá a pápa J), így nem tettek glóriát fölé, de aztán kiegészítették egy arany csíkkal mára. A legnagyobb dolog pedig, hogy Szent István ereklyéjéből is van egy darab itt, csak tévesen úgy írták le magyarul, hogy Szent Job. (De azért angolul és lengyelül is le van írva, remélem helyesen) A bazilikában misén vettem részt, ami lengyelül volt. A mise után pedig az egyik pap megáldotta azok kegytárgyait, akik kivitték elé. Aztán elsétáltam a kápolnába is, ahol a kép áll és Fausztina nővér ereklyéje tekinthető meg. Mindennap 3 órakor litánia van itt, az irgalmasság órájában. Voltam egy ilyen alkalmon is, csak az is lengyelül volt. Ám van egy szép ének, amelyben a Jézusom bízom benned! mondatot énekelgetik, az itt is és a misén is elhangzott és azt legalább értettem. A kápolna kicsi, és díszes és nagyon figyelnek az őrök, hogy csend legyen, és megfelelő ruházatban menjen be az ember. Az Irgalmas Jézus kép, pedig tényleg nagyon szép. Felemelő érzés ott lenni, tudni, hogy az az eredeti kép. Üveg védi a festményt, és alatta van a nővér ereklyéje, ami előtt gyakran hosszú sor kígyózik.  A kápolna előtt van egy hosszú fal, amire több nyelven ki van írva a Jézusom bízom benned! mondat. Egy másik falon pedig zászlók lengedeznek, és táblácskák találhatóak azon.  Az épülő centrumhoz egy kis patakon átkelve, pár lépcsőt megmászva lehet elérni. Magasabban fekszik, mint a bazilika, az útról visszatekintve szép kilátás nyílik a bazilikára.  A II. János Pál pápa centrumnál a templom készen áll már, bár a tornyon még dolgoznak. Itt is mozaikok vannak, melyek nekem nagyon tetszettek. A centrum azt hiszem a 2016-os világ ifjúsági találkozóra fog elkészülni. Úgy tudom lelkigyakorlatos hely lesz, szállással, termekkel együtt.

Magyarul!

A kápolna 

A bazilika (a képről lemaradt a torony keresztje :) )


Az épülő centrum

Mielőtt a kakas megszólal....


Mivel Krakkó még mindig tartogat új helyeket számomra, így elhatároztam, hogy felfedezem még azt, amit lehet. Péntek délután tehát célba vettem Nowa Hutát. Ez a város része, de egy teljesen más környék, mint a belváros. Neve is sejteti (Új Kohó), hogy újabb városrészről van szó. 1949-ben alapították a helyet, munkások érkeztek ide dolgozni. Jelentős acélgyárak működtek, működnek itt. Nowa Huta házai, utcái híven tükrözik a szocialista éveket, és építészetet. Nagy panelok, szürke épületek, de sok fával, parkokkal színesített hely ez. Láttam a Ludowy színházat, ahol a Hamletet játsszák, de a plakáton malacok díszelegnek (így valószínűleg egy modern feldolgozás lehet) és elmentem az Úr bárkája nevű templomhoz is. Azt kell erről tudni, hogy 1967 és 1977 között építették a helyi önkéntes munkások és természetesen semmilyen segítséget nem kaptak a kommunista államtól. A templom egyfajta jelképe a lengyel katolikusságnak. A templom helyén egy keresztet állítottak fel régebben, amiért még harcolniuk is kellett a hívőknek a kommunistákkal. Később aztán Karol Wojtyła szentelte fel a templomot, és szobra valamint képe is látható ma a templom előtt. Van egy kis kápolna is lent, ahol a szentség volt kitéve, mikor ott jártam. Érdekes hely és tényleg érezni, hogy jelentős a lengyelek számára.

Ludowy Színház




Arka Pana - Az Úr bárkája templom
Nowa Huta
 (a házak között nem fotóztam, nem találtam ilyen szép helyet)

A hétvégén aztán az eső miatt már nem sok új helyen voltam, de mivel úgy gondoltam, hogy nem múlhat el a nyári szünetem mozi nélkül, így oda is eljutottam végül. A főtéren lévő Kosos-házban, ahol Balassi is lakott, működik egy mozi is az éttermek, kávézók mellett. A legtöbb filmet eredeti nyelven vetítik lengyel felirattal, tehát nem kellett félnem, hogy az angolt nem fogom érteni. A Magic in the moonlight című Woody Allen filmet néztem meg. Egyik kedvenc színészem szereplésével és az elmaradhatatlan Woody Allen humorral megfűszerezett film elnyerte a tetszésemet és ismét nem csalódtam a rendezőben. (K-nak: Bocsánat, a Matchpointot még mindig nem néztem meg, de ígérem, bepótlom majd! J) Egy férfiról szól, aki bűvész, de rendkívül racionális, nem hisz a nem látható dolgokban.  Egy nap egy barátja arra kéri, hogy leplezzen le egy lányt, akiről azt tartják, hogy látnok. Így aztán elkezdődik a kaland, csodás tájakon járhatunk, vicces beszélgetéseket hallhatunk és még románc is szövődik. Szerintem fantasztikus a képi világa a filmnek, nagyon színes, csodásak a helyek és szinte kedvem lenne nekem is ott élni, abban a korban. Amúgy a mozi is hangulatos, több emeletes és régimódi, ahogy az épület is.

Végezetül pedig a Collegium Maiussal és a Jagelló Egyetem régebbi épületeivel zárnám ezt a bejegyzést, ha már otthon elkezdődött a suli. A Jagelló Egyetem az egyik legrégebbi egyetem Lengyelországban,  történetével nem húznám a karakterek számát. Sok híres lengyel is szerzett itt diplomát, köztük Karol Wojtyła is.  A Collegium Maius is egyetemi épület volt, mára azonban múzeum működik itt és egy óra emlékeztet az egyetemistákra, ami a Gaudemus Igiturt játssza időnként és híres alakok jönnek elő a szerkezetből ez alatt. Az épület és az udvar nagyon szép, érdemes benézni ide, és a krakkói elmaradhatatlan jegyespároknak is kedvelt helye ez. Innét nyílik egy másik udvar is, ahol egy-két érdekességről is lehet olvasni és régi napórát, hőmérőt lehet kipróbálni.
Collegium Maius

Esküvői fotózás 100 000
(tényleg fiatalon házasodnak és TÉNYLEG sokan)



A Jagelló egyetem egy épülete

Kopernikusz szobra a háttérben

Egy másik csodás épület
(de azért a piliscsabai egyedibb és közelebb áll hozzám :))

 Most pedig következzék az utolsó 4 napom Krakkóban. Pénteken pedig irány haza! J

Nincsenek megjegyzések :

Megjegyzés küldése